To watch live action

2020 header mail.jpg
Screenshot 2019-05-16 at 12.15.46.png
 
 
 
20 Nov 2019
Junior reminder and individual winners

Junior reminder and individual winners

GMCL Junior Presentation 2019 Friday 29 November Clifton CC 7pm

Free entry

Refreshments provided

For further information contact Nigel Stock juniors@gtrmcrcricket.co.uk

All these clubs have something to be presented with:

Ashton CC, Austerlands CC, Bamford Fieldhouse CC, Bolton Indians CC, Clifton CC, Deane & Derby, Denton St Lawrence, Egerton CC, Flowery Field, Friarmere CC, Friends Sporting, Glodwick CC, Greenfield CC, Greenmount CC, Milnrow CC, Monton CC, Prestwich CC, Royton CC, Shaw CC, Winton CC, Worsley CC

GMCL Junior League

Individual Honours 2019

Under 11’s - Batting

Age Group Winner – Jim Sleight - Greenfield CC

East Geographical (S) - Amelia Sammons - Glodwick CC

East Geographical (S) - Caelan Crowley - Flowery Field CC

East Performance - Harley Greenwood - Greenfield CC

West Geographical - Thomas Orrell - Prestwich CC

West Performance - George Brown - Monton CC

Under 11’s - Bowling

Age Group Winner – Jim Sleight - Greenfield CC

East Geographical - Noah Price - Friarmere CC

East Performance - Dante Briggs               - Denton St Lawrence CC

West Geographical - Edward Dickinson- Greenmount CC

West Performance - Ewan Malone - Greenmount CC

Under 11’s - Fielding

Age Group Winner – Jim Sleight - Greenfield CC

East Winner (S) - LJ Grimbaldeston  - Flowery Field CC

East Winner (S) - Harley Greenwood  - Greenfield CC

West Winner - Hiruka Majlange Perera - Clifton CC

              

Under 11’s - MVP

Age Group Winner – Jim Sleight - Greenfield CC

East Winner - Adam Anjum - Friarmere CC

West Winner - Edward Dickinson - Greenmount CC

Under 13’s - Batting

Age Group Winner – Thomas Jackson - Denton St Lawrence CC

East Geographical - Jacob Neal - Denton St Lawrence CC

East Performance - Jack Fawcett               - Royton CC

West Geographical - Finlay Stafford - Egerton CC

West Performance - George Taylor - Egerton CC

Under 13’s - Bowling

Age Group Winner – Anees Zaviyar – Milnrow CC 

East Geographical - Archie Barber - Flowery Field CC

East Performance - Jack Fawcett               - Royton CC

West Geographical - Lewis Keogh - Clifton CC

West Performance - Avnish Dhiraj - Bolton Indians CC

Under 13’s - Fielding

Age Group Winner (S) – Jack Fawcett - Royton CC

Age Group Winner (S) – Alfie Jones - Monton CC

East Winner - Harley Greenwood - Greenfield CC

West Winner - Samuel Wooley - Greenmount CC

Under 13’s - MVP

Age Group Winner – Jack Fawcett - Royton CC

East Winner - Mattin Munawar   - Ashton CC

West Winner - Shayne Oakes - Winton CC

Under 15’s - Batting

Age Group Winner – Evan Williams - Greenmount CC

East Geographical - Ben Pilling - Shaw CC

East Performance - George Park - Milnrow CC

West Geographical - Luke Prescott - Prestwich CC

West Performance - Cian Dickinson - Egerton CC

Under 15’s - Bowling

Age Group Winner – Thomas Rayson  - Ashton CC

East Geographical - Ayaz Choudhry - Ashton CC

East Performance – Jack Livesey - Greenfield CC

West Geographical - Dan Stevens - Greenmount CC

West Performance - Alex Old - Worsley CC

Under 15’s - Fielding

Age Group Winner (S) – Daniel Stock - Glodwick CC

Age Group Winner (S) – Charles Stanford-Campbell - Bamford Fieldhouse CC

East Winner - Thomas Jackson - Denton St Lawrence CC

West Winner - Fraser Docherty - Egerton CC

Under 15’s - MVP

Age Group Winner – Daniel Stock - Glodwick CC

East Winner - Thomas Rayson - Ashton CC

West Winner - Cian Dickinson - Egerton CC

Under 17’s - Batting

Age Group Winner – Daniel Ainscough - Clifton CC

East Winner - Adam Jones - Greenfield CC

West Winner - Ethan Harding - Clifton CC

Under 17’s - Bowling

Age Group Winner – Zara Matthews   - Royton CC

East Winner - Ayaz Choudhry - Ashton CC

West Winner - Charlie Cook - Clifton CC

Under 17’s - Fielding

Age Group Winner – Keelan Shipley – Milnrow CC

East Winner - George Daubney - Austerlands CC

West Winner - Tom Partington - Egerton CC

              

Under 17’s - MVP

Age Group Winner – Daniel Ainscough - Clifton CC

East Winner - Adam Jones - Greenfield CC

West Winner - Keelan Shipley - Milnrow CC

More news...

A date for your (new) diary!

9th Dec 2019

2020 Season Senior Fixtures

Junior reminder and individual winners

20th Nov 2019

GMCL Sunday Competition - Record Entry - but 2 more teams wanted

16th Nov 2019

Junior Presentation Evening and the winners!

16th Nov 2019

Player Averages 2019

13th Oct 2019

Umpires Courses

9th Oct 2019

Groundsman required

4th Oct 2019

GMCL Raffle 2019

26th Sep 2019

GMCL Presentation Dinner 2019

23rd Sep 2019

View all news »