GMCL logo col PNG 519x131 no text.png
NHS_-_Sketch_Rainbow_Sticker-01.png

Greater Manchester Cricket League

Founded 2016

banner.gif

GMCL Honours

2020 SEASON

2020 GMCL DIVISIONAL CHAMPIONS

Sat Div A   WOODHOUSES CC 1ST XI Table  Avgs 
Sat Div B   MOTTRAM CC 1ST XI Table  Avgs 
Sat Div C   SADDLEWORTH CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div D   MOORSIDE CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div E   THORNHAM CC 1ST XI Table  Avgs 
Sat Div F   BOLTON INDIANS CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div G   MONTON CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div H   WYTHENSHAWE CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div J   CLIFTON CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div K   BRADSHAW CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div L   HEYWOOD CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div M   ASHTON LADYSMITH CC 1ST XI Table  Avgs
Sat Div AA   OLDHAM CC 2ND XI Table  Avgs
Sat Div BB   SPRINGHEAD CCC 2ND XI Table  Avgs
Sat Div CC   DENTON ST LAWRENCE CC 2ND XI Table  Avgs
Sat Div DD   WALSHAW CC 2ND XI Table  Avgs
Sat Div EE   ELTON CC 2ND XI Table  Avgs
Sat Div FF   BURY CC 2ND XI Table  Avgs
Sat Div GG   FLIXTON C&SC 1ST XI Table  Avgs
Sun Div AAA   BLACKLEY SUNDAY XI Table  Avgs
Sun Div BBB   SHAW CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div CCC   ASHTON CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div DDD   AUSTERLANDS CC 3RD XI Table  Avgs

Sun Div EEE   DENTON WEST CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div FFF   BOLTON DEANE & DERBY CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div GGG   FRIENDS SPORTING CLUB 2ND XI Table  Avgs
Sun Div HHH   WHALLEY RANGE CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div JJJ   HEATON CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div LLL   EDENFIELD CC 3RD XI Table  Avgs
Sun Div MMM   STAND CC 3RD XI Table  Avgs

Whole Tournament
Batting Avgs   -   Bowling Avgs   -   Fielding   -   MVP
 

2020 GMCL15 TOURNAMENT
GMCL15 Div AAAA   ROE GREEN RENEGADES Table  Avgs
GMCL15 Div BBBB   WALSHAW WARRIORS   Avgs
GMCL15 Div CCCC   WOODBANK WILDBOYZ Table  Avgs
GMCL15 Div DDDD   GLOSSOP LIONS Table  Avgs
GMCL15 Div EEEE   WHALLEY RANGERS Table  Avgs
GMCL15 Div FFFF   MOORSIDE MAVERICKS Table  Avgs

GMCL15 Div GGGG   GREENFIELD THUNDER Table  Avgs
GMCL15 Div HHHH   UNITED TIGERS Table  Avgs
Whole GMCL15 Competition 
Batting Avgs   -   Bowling Avgs   -   Fielding   -   MVP
 

SATURDAY DIVISIONS

GMCL PREMIER LEAGUE

GMCL2019 
Winners DENTON ST LAWRENCE CC 1ST XI
Runners-Up FLIXTON C&SC 1ST XI

Winners MVP 
Scott Kirwin (Denton St Lawrence CC) 200.15
Division MVP 
Ashar Zaidi (Monton CC) 292.82
Tables - Matches Averages

GMCL2018 
Winners FLIXTON C&SC 1ST XI
Runners-Up PRESTWICH CC 1ST XI

Winners MVP 
Usman Tariq (Flixton C&SC) 214.37
Division MVP 

Gareth Cross (Clifton CC) 348.38
Tables - Matches Averages

GMCL2017
Winners FLIXTON C&SC 1ST XI
Runners-Up WOODBANK CC 1ST XI
Winners MVP 
Usman Tariq (Flixton C&SC) 259.48
Division MVP 

Usman Tariq (Flixton C&SC) 259.48
Tables - Matches - Averages

GMCL2016
Winners EGERTON CC 1ST XI
Runners-Up PRESTWICH CC 1ST XI
Winners MVP 
Adam Street (Egerton CC) 110.73
Division MVP 

Gareth Cross (Clifton CC) 203.22

Tables - Matches - Averages

GMCL DIVISION 1

GMCL2019 
(Div 1A) 
Winners  GLODWICK CC 1ST XI 
Runners-Up MOORSIDE CC 1ST XI
Winners MVP 
Mohammad Mohsin (Glodwick) 160.17
Division MVP 
Michael Finan (Flowery Field) 329.68

Tables - Matches - Averages

(Div 1B) 
Winners ASTLEY & TYLDESLEY CC 1ST XI 
Runners-Up HEYSIDE CC 1ST XI
Winners MVP 
Chathura Randunu (Astley & Tyldesley) 128.34
Division MVP 
Jameel Stuart (Westleigh) 223.47

Tables- Matches - Averages

GMCL2018 
(Div 1A)

Winners GREENFIELD CC 1ST XI 
Runners-Up ROYTON CC 1ST XI
Winners MVP 
Jake Caudwell (Greenfield) 154.51
Division MVP 
Chirag Khurana (Royton) 331.32

Tables - Matches - Averages

(Div 1B) 
Winners STAND CC 1ST XI 
Runners-Up MONTON CC 1ST XI

Winners MVP 
Danish Ateeq (Stand) 219.50
Division MVP 
Kashif Naveed (Saddleworth) 210.00

Tables - Matches - Averages

GMCL2017
Winners GREENMOUNT CC 1ST XI 
Runners-Up HEYWOOD CC 1ST XI
Winners MVP 
Kaustub Pawar (Greenmount) 250.80
Division MVP 
Kaustub Pawar (Greenmount) 250.80

Tables - Matches - Averages

GMCL2016
Winners BAMFORD FIELDHOUSE CC 1ST XI 
Runners-Up WOODBANK CC 1ST XI
Winners MVP 
Babar Khan (Bamford Fieldhouse) 112.98
Division MVP 

Will Driver (Winton) 231.19
Tables - Matches - Averages

GMCL DIVISION 2

GMCL2019 
(Div 2A) 
Winners SHAW CC 1ST XI 
Runners-Up ELTON CC 1ST XI
Winners MVP 
Dilanka Sandakan (Shaw) 236.43
Division MVP 
Will Driver (Winton) 237.72

Table  Matches  Averages

(Div 2B) 
Winners FRIARMERE CC 1ST XI

Runners-Up EDENFIELD CC 1ST XI
Winners  & Division MVP 
Adrian du Toit (Friarmere) 215.68

Table  Matches  Averages

GMCL2018
(Div 2A)
Winners  DROYLSDEN CC 1ST XI
Runners-Up WESTLEIGH CC 1ST XI
Winners MVP 
Mehmood Ul-Hassan (Droylsden) 222.77
Division MVP 
Marques Ackerman (Shaw) 225.50

Table  Matches  Averages

(Div 2B)
Winners  UPPERMILL CC 1ST XI
Runners-Up AUSTERLANDS CC 1ST XI
Winners MVP 
David Roberts (Uppermill) 205.59
Division MVP 
Krutik Patel (Hollinwood) 220.27

Table  Matches  Averages

GMCL2017 
Winners ASTLEY & TYLDESLEY CC 1ST XI
Runners-Up SWINTON MOORSIDE CC 1ST XI
Winners MVP 
Nathan McDonnell (A&T) 222.44
Division MVP 
Moshin Iqbal (Brooksbottom) 315.39

Table  Matches  Averages

GMCL2016
Winners STAND CC 1ST XI
Runners-Up DENTON CC 1ST XI
Winners MVP 
Ali Azmat (Stand) 181.96
Division MVP 
Brandon Diplock (Edenfield) 233.85

Table  Matches  Averages

GMCL DIVISION 3 

GMCL2019 
(Div 3 West) 
Winners CLIFTON CC 2ND XI
Runners-Up WORSLEY CC 1ST XI
Winners MVP 
David Dempster (Clifton) 148.53
Division MVP 
Daniel Farley (Radcliffe) 190.51

Tables  Matches  Averages

(Div 3 East) 
Winners SADDLEWORTH CC 1ST XI 
Runners-Up DENTON ST LAWRENCE CC 2ND XI
Winners MVP 
Asad Ali (Saddleworth) 118.95
Division MVP 
Jody Clough (DSL) 185.26

Table  Matches  Averages

GMCL2018
(Div 3 West) 
Winners ROE GREEN CC 2ND XI - 
Runners-Up BURY CC 2ND XI
Winners MVP 
Tom Hughes (Roe Green) 165.46
Division MVP 
Dan Henshaw (Worsley) 179.44

Table  Matches  Averages

(Div 3 East) 
Winners ROCHDALE CATHOLIC CLUB CC 1ST XI - 
Runners-Up DUKINFIELD CC 2ND XI
Winners MVP 
Dan Mulkeen (Jr) (RCCC) 148.71
Division MVP 
Mohammed Munawar (Oldham) 257.64

Table  Matches  Averages

GMCL2017
Winners ELTON VALE CC 1ST XI
Runners-Up WHALLEY RANGE CC 2ND XI
Winners MVP 
Ali Shah (Elton Vale) 221.16
Division MVP 
James Dixon (Radcliffe) 237.53

Table  Matches  Averages

GMCL2016
Winners PRESTWICH CC 2ND XI
Runners-Up GLOSSOP CC 2ND XI
Winners MVP 
Oli Holt (Prestwich) 118.43
Division MVP 
Sarfarez Nawaz Patel (D&D) 155.52

Table  Matches  Averages

 
 

GMCL DIVISION 4 

GMCL2019 
(Div 4 West)
Winners BOLTON DEANE & DERBY 2ND XI
Runners-Up GREENMOUNT CC 2ND XI
Winners & Division MVP 
Dawood Rawat (D&D) 192.77

Table  Matches  Averages

(Div 4 East)
Winners FRIARMERE CC 2ND XI
Runners-Up UNITED STARS CC 1ST XI
Winners MVP 
Naeem Sabir (Friarmere) 110.54
Division MVP 
Saqib Mehmood (Moorside) 199.58

Table  Matches  Averages

GMCL2018
(Div 4 West)
Winners BAMFORD FIELDHOUSE CC 1ST XI
Runners-Up WALSHAW CC 2ND XI
Winners & Division MVP 
Melbourne Austin (Bamford Fieldhouse) 273.64

Table  Matches  Averages

(Div 4 East)
Winners HOLLINWOOD CC 2ND XI
Runners-Up DENTON CC 2ND XI
Winners MVP 
Muhammad Asif (Hollinwood) 174.34
Division MVP 
Saqib Mehmood (Moorside) 189.83

Table  Matches  Averages

GMCL2017
(Div 4 West)
Winners EAST LANCS PAPER MILL CC 1ST XI 
Runners-Up ROE GREEN CC 2ND XI
Winners & Division MVP 
Matthew Smalley (ELPM) 207.94

Table  Matches  Averages

(Div 4 East)
Winners ROCHDALE CATHOLIC CLUB CC 1ST XI
Runners-Up FLOWERY FIELD CC 2ND XI
Winners MVP 
Mohammed Tayeb (RCCC) 106.47
Division MVP 
Janak Patel (Ashton Ladysmith) 156.11

Table  Matches  Averages

GMCL2016
(Div 4 West)
Winners WHALLEY RANGE 2ND XI
Runners-Up ELTON VALE 1ST XI
Winners MVP 
Usman Saleem (Whalley Range) 87.40
Division MVP 
Ali Shah (Elton Vale) 146.61

Table  Matches  Averages

(Div 4 East)
Winners LITTLEBOROUGH LAKESIDE CC 1ST XI
Runners-Up DUKINFIELD CC 2ND XI
Winners MVP 
Aqeel Asraf (Lakeside) 67.40
Division MVP 
Zaff Alam (Stand) 144.46

Table  Matches  Averages

GMCL DIVISION 5

GMCL2019 
(Div 5W)

Winners WORSLEY CC 2ND XI
Runners-Up EDENFIELD CC 2ND XI
Winners & Division MVP 
Paul Howard (Worsley) 144.30

Table  Matches  Averages

(Div 5E)
Winners LITTLEBOROUGH LAKESIDE CC 2ND XI
Runners-Up AUSTERLANDS CC 2ND XI
Winners MVP 
Amer Imtiaz (Lakeside) 78.66
Division MVP 
Richard Doherty (Shaw) 191.27

Table  Matches  Averages

GMCL2018
(Div 5 S&W)

Winners UNITED STARS CC 1ST XI
Runners-Up WORSLEY 2ND XI
Winners & Division MVP 
Yasir Mohammed (United Stars) 62.16

Table  Matches  Averages

(Div 5 N&E)
Winners FRIENDS SPORTING CLUB 1ST XI
Runners-Up TOTTINGTON ST JOHNS 2ND XI
Winners & Division MVP 
Sojan Mathew (Friends Sporting) 95.36

Table  Matches  Averages

(Div 5 S&E)
Winners STAYLEY CC 2ND XI
Runners-Up THORNHAM CC 2ND XI
Winners MVP 
Paul Towle (Stayley) 82.50
Division MVP 
Richard Doherty (Shaw) 123.30

Table  Matches  Averages

(Div 5A Performance)
Winners UNITED STARS CC 1ST XI
Runners-Up THORNHAM CC 2ND XI
Winners & Division MVP 
Muninder Advelly (United Stars) 74.41

Table  Matches  Averages

(Div 5B Performance)
Winners AUSTERLANDS CC 2ND XI
Runners-Up SPRINGHEAD  CC1ST XI
Winners MVP 
Lee Bayliss (Austerlands) 90.85
Division MVP 
Joe Rawlinson (Springhead) 108.21

Table  Matches  Averages

(Div 5C Performance)
Winners EDENFIELD CC 2ND XI
Runners-Up SHAW CC 2ND XI
Winners MVP 
Sharafat Shah(Edenfield) POINTS
Division MVP 
Richard Doherty (Shaw) 62.33

Table  Matches  Averages

GMCL2017
(Div 5 N&W)

Winners FOTHERGILL & HARVEY CC 2ND XI

Runners-Up BOLTON DEANE & DERBY CC 2ND XI
Winners & Divisiom MVP 
Aqeel Ashraf (F&H) 214.93

Table  Matches  Averages

(Div 5 S&E)
Winners DENTON CC 2ND XI
Runners-Up FRIENDS UNITED CC 1ST XI
Winners MVP 
Tom Stenson (Denton) 103.79
Division MVP 
Michael Clewlow (Newton Heath) 149.01

Table  Matches  Averages

GMCL2016
(Div 5 N&W)

Winners WOODBANK CC 2ND XI
Runners-Up BAMFORD FIELDHOUSE CC 2ND XI
Winners & Division MVP 
Brett Collins (Woodbank) 120.85

Table  Matches  Averages

(Div 5 S&E)
Winners STRETFORD CC 2ND XI
Runners-Up GREENFIELD CC 3RD XI
Winners MVP 
Mark Stamper (Stretford) 52.60
Division MVP 
David Winstanley (Newton Heath) 132.10

Table  Matches  Averages

 

GMCL 1ST XI CUP COMPETITIONS

DEREK KAY 1ST XI CUP

GMCL2019
GMCL2019 sponsored by Tetleys
Winners DENTON ST LAWRENCE CC 1ST XI 
Runners-Up ROYTON CC 1ST XI 
Final Winners Tournament MVP 
Scott Kirwin (Denton St Lawrence)

Competition MVP 
Chirag Kurana (Royton)

GMCL2018
GMCL2018 sponsored by Per-Fit Windows
Winners GREENMOUNT CC 1ST XI 
Runners-Up ROYTON CC 1ST XI 
Final Winners Tournament MVP 
Ryan Senior (Greenmount)

Competition MVP 
Chirag Kurana (Royton)

GMCL2017
GMCL2017 sponsored by Per-Fit Windows
Winners EGERTON CC 1ST XI 
Runners-Up BURY CC 1ST XI 
Final Winners Tournament MVP 
Mahela Udawatte (Egerton)
Competition MVP 
Scott Kirwin (Denton St Lawrence)

GMCL2016
GMCL2016 sponsored by Per-Fit Windows
Winners BAMFORD FIELDHOUSE CC 1ST XI 
Runners-Up WALSHAW CC 1ST XI 
Final Winners Tournament MVP  
Melbourne Austin (Bamford Fieldhouse)
Competition MVP 
Scott Kirwin (Denton St Lawrence)

1ST XI LEAGUE CUP

GMCL2019 sponsored by Tetleys
Winners SHAW CC 1ST XI
Runners-Up WESTLEIGH CC 1ST XI
Final Winners Tournament MVP 
Marques Ackerman (Shaw)
Competition MVP 
Marques Ackerman (Shaw)

GMCL2018 sponsored by Per-Fit Windows
Winners SWINTON MOORSIDE CC 1ST XI 
Runners-Up WESTLEIGH CC 1ST XI
Final Winners Tournament MVP 
Ali Azmat (Swinton Mooorside)
Competition MVP 
Marques Ackerman (Shaw)

1ST XI CHAMPIONSHIP CUP

GMCL2019 sponsored by Tetleys
Winners UNITED STARS CC 1ST XI
Runners-Up OLDHAM WEST CC 1ST XI
MVP ........................................

GMCL2018 sponsored by Per-Fit Windows
Winners BOLTON INDIANS CC 1ST XI
Runners-Up IRLAM CC 1ST XI
Final MVP Farooq Hussain (Bolton Indians SC)

GMCL2017 sponsored by Per-Fit Windows
Winners THORNHAM CC 1ST XI
Runners-Up BOLTON DEANE & DERBY CC 1ST XI
MVP .....................................

 

GMCL 2ND XI CUP COMPETITIONS

 

2ND XI PREMIER CUP

GMCL2019 sponsored by Tetleys
Winners PRESTWICH CC 2ND XI
Runners-Up CLIFTON CC 2ND XI 
MVP ....................................

GMCL2018 sponsored by Per-Fit Windows
Winners WHALLEY RANGE CC 2ND XI
Runners-Up PRESTWICH CC 2ND XI 
MVP ....................................

GMCL2017 sponsored by Per-Fit Windows
Winners PRESTWICH CC 2ND XI
Runners-Up WOODBANK CC 2ND XI 
Final MVP Haris Aziz (Prestwich CC)

GMCL2016 sponsored by Per-Fit Windows
Winners DENTON WEST CC 2ND XI
Runners-Up WALSHAW CC 2ND XI 
Final MVP Luke Melling (Denton West CC)

2ND XI CHAMPIONSHIP CUP

GMCL2019 sponsored by Tetleys
Winners HEYSIDE CC 2ND XI
Runners-Up AUSTERLANDS CC 2ND XI 
MVP ....................................

 

SUNDAY DIVISIONS

GMCL SUNDAY PREMIER

GMCL2019 
Winners WHALLEY RANGE CC 3RD XI 
Runners-Up CLIFTON CC 3RD XI
Tables - Matches - Averages

GMCL2018 
Winners FRIARMERE CC 3RD XI 
Runners-Up LITTLEBOROUGH LAKESIDE CC 2ND XI
Tables - Matches - Averages

GMCL2017
Winners GREENMOUNT CC 3RD XI 

Runners-Up STRETFORD CC 3RD XI
Tables - Matches - Averages

GMCL SUNDAY DIVISION 1

GMCL2019 
Winners SOUTH WEST MANCHESTER CC 3RD XI
Runners-Up THORNHAM CC 3RD XI

GMCL2018
(DIV 1A)

Winners PRESTWICH CC 3RD XI
Runners-Up ROE GREEN CC 3RD XI

(DIV 1B)
Winners RADCLIFFE CC 3RD XI
Runners-Up BURY CC 3RD XI

(DIV 1C)
Winners SOUTH WEST MANCHESTER CC 3RD XI
Runners-Up FAILSWORTH MACEDONIA CC 2ND XI

(DIV 1D)
Winners AUSTERLANDS CC 3RD XI
Runners-Up THORNHAM CC 3RD XI

GMCL2017
(DIV 1A)

Winners BOLTON DEANE & DERBY CC 3RD XI
Runners-Up ROE GREEN CC 3RD XI

(DIV 1B)
Winners GLODWICK CC 3RD XI
Runners-Up UNSWORTH CC 3RD XI

GMCL SUNDAY DIVISION 2

GMCL2019 
Winners ASTLEY & TYLDESLEY CC 3RD XI
Runners-Up WALSHAW CC 3RD XI

GMCL2018 
(DIV 2A)
Winners WINTON CC 3RD XI
Runners-Up EGERTON CC 3RD XI


(DIV 2B)
Winners DENTON WEST CC 3RD XI
Runners-Up DENTON WEST CC 3RD XI

GMCL2017
(DIV 2A)
Winners RADCLIFFE CC 3RD XI
Runners-Up GREENMOUNT CC 4TH XI

(DIV 2B)
Winners FAILSWORTH MACEDONIA 2ND XI
Runners-Up FRIENDS SPORTING CLUB MANCHESTER 2ND XI

GMCL SUNDAY REGIONAL

GMCL2019 
(DIV A)
Winners DENTON WEST CC 3RD XI
Runners-Up DENTON ST LAWRENCE CC 3RD XI

(DIV B)
Winners EGERTON CC 3RD XI
Runners-Up BAMFORD FIELDHOUSE CC 2ND XI

(DIV C)
Winners STAND CC 3RD XI
Runners-Up FARNWORTH SC CC 3RD XI

(DIV D)
Winners GLODWICK CC 4TH XI
Runners-Up MICKLEHURST CC 2ND XI

GMCL2016
(WEST)
Winners DEANE & DERBY CC 2ND XI
Runners-Up ASTLEY & TYLDESLEY CC 3RD XI

(SOUTH & EAST)
Winners SOUTH WEST MANCHESTER 3RD XI
Runners-Up DROYLSDEN CC 3RD XI

(NORTH WEST)
Winners GREENMOUNT CC 3RD XI

Runners-Up EDGWORTH CC 3RD XI

(NORTH EAST)
Winners THORNHAM CC 3RD XI
Runners-Up OLDHAM WEST CC 1ST XI

GMCL 3RD XI CUP COMPETITIONS

3RD XI / SUNDAY CUP

GMCL2019
Premier Cup sponsored by Tetleys

Winners BURY CC 3RD XI
Runners-Up ROE GREEN CC 3RD XI
MVP ..................................

Sunday Plate sponsored by Tetleys
Winners SHAW CC 3RD XI
Runners-Up STAYLEY CC 3RD XI
MVP ..................................

GMCL2018
sponsored by Per-Fit Windows

Winners GREENFIELD CC 3RD XI
Runners-Up FRIARMERE 2ND XI 
MVP ..................................

GMCL2017
sponsored by Per-Fit Windows

Winners GREENMOUNT CC 3RD XI
Runners-Up GREENFIELD CC 3RD XI 
MVP Matt Donnelly (Greenmount CC)

GMCL2016
sponsored by Per-Fit Windows

Winners HEYWOOD CC 3RD XI
Runners-Up ELTON CC 3RD XI 
Final MVP Dominic Fawcett (Heywood CC)

GMCL20 COMPETITION

GMCL20 CUP

GMCL2019
Premier GMCL20 sponsored by Marston's Brewery

Winners PRESTWICH HEAT 
Runners-Up WEST WILDCATS

Championship GMCL20 sponsored by Marston's Brewery
Winners SHAW SPARTANS 
Runners-Up WINTON WARRIORS

GMCL2018 
sponsored by Marston's Brewery
Winners FLIXTON FIRE 
Runners-Up GREENFIELD THUNDER

GMCL2017
sponsored by Archway Building Supplies
Winners FLIXTON FIRE 
Runners-Up STRETFORD SPITFIRES

GMCL2016
sponsored by Archway Building Supplies
Winners CLIFTON KINGFISHERS
Runners-Up HEYWOOD MONKEYS